| 0 yorum ]

8 saat uyumak, doğal uyku, günışığı, melatonin hormonu, standart uyku süresi, uykunun standart süresi, uykunun süresi, uzun süre uyuyanlar..

Ne kadar uyuduğunuz çalar saatinizin denetimi altında olabilir ancak ne kadar uyumanız gerektiğini belirleyen etken içinizdeki biyolojik saattir. Sekiz saatin gerekli olduğuna dair yaygın kanıya karşın, yeni araştırmalar her bireyin uykuya olan ihtiyacının bireye özgü olduğunu ortaya koyuyor.

Uyku süreniz

Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinin ocak sayısında yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, hepimiz 24 saatlik bir vücut saatine dayalı olarak iş görsek de, aramızdan bazılarının, uykuyu etkileyen hormonal ya da başka türden değişikliklerin gerçekleştiği evre olan ‘biyolojik geceleri’ daha uzun. Bu gerçek bazı insanlar her sabah çalar saatin kapatma düğmesiyle boğuşurken, bazılarının saate bile gerek duymamasının nedeni olabilir.

İç işaretler

Uyku uzmanı olan araştırma yazarı Dr.Daniel Aeschbach konuyla ilgili olarak bazı açıklama ve uyarılarda bulunuyor…

Farklı insanların ihtiyaç duydukları uyku miktarını belirleyen iç işaretleri de farklılık gösteriyor.

Öte yandan, neden bazı insanların gecede dokuz ya da daha fazla saat uyumaları gerekirken, bazılarının altı saatle yetindiği anlaşılamıyordu.

Bununla birlikte, Aeschbach günışığı ve öğün gibi ‘uzun süre uyuyanların’, melatonin ve başka hormonların salgılandığı, vücut sıcaklığının düştüğü ve başka fizyolojik değişikliklerin gerçekleştiği evre olan biyolojik gecelerinin daha uzun olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Aeschbach, “Biyolojik geceleri uzun olan insanların daha uzun süre uyumaları gerektiğini bildiğimizden, uyku alışkanlıklarını değiştirmenin onlar için neden zor olduğunu da anlayabiliriz” diye açıklıyor.

0 yorum

Yorum Gönder