| 0 yorum ]

Aile içi şiddet, çocuğa dayak atmak, çocuğa karşı şiddet, çocuğa şiddet uygulamak, çocukların ruhsal gelişimi, çocukların zekâ gelişimi, dayak, dayak yiyen çocuk, Ruh Sağlığı, ruhsal gelişim, şiddet, stres, toplumun zeka düzeyi, travma..

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmada, anne ve babalarından dayak yiyen çocukların ruhsal gelişiminin yavaşladığı tespit edildi.

Alman Die Welt gazetesinin internet sitesinde yer alan araştırma sonuçlarına göre aile içinde dayağa maruz kalan ve şiddet gören çocukların zekâ düzeyi de yaşıtlarına göre daha düşük seviyede kalıyor.


Amerikan New Hampshire Üniversitesi bilim adamlarının, sonuçlarını San Diego kentinde şiddet ve travma üzerine düzenlenen uluslararası bir konferansta açıkladıkları araştırmaya göre, aile içinde şiddet gören ç ocukların zeka düzeyi yıllar sonra bile yaşıtlarına göre daha düşük oluyor.

Yıllarca süren araştırmayı yapan ekibin başı Murray Straus, “Çocuklar ne kadar sık dövülürse ruhsal gelişimleri o kadar yavaş oluyor” dedi.

ABD’de yaşları 2 ile 4 ve 5 ile 9 arasında değişen iki ayrı grupta toplam 1500 çocukla yapılan araştırma çerçevesinde, her iki grupta da çocukların 4 yıl arayla 2 kez sınava tabi tutulduğu, yaşları daha küçük olan çocuklarda dayak yiyen ve yemeyenler arasındaki zeka farkının çok daha fazla olduğu belirlendi.

Araştırmada, anne ve babalarından dayak yiyen çocukların büyü k strese girdiği ve aile içi şiddetin sürmesi durumunda bu stresin de kronik hale geldiği, çocuklarda yıllar boyunca etkisini gösterebilecek bu durumun, çocukların gelecekte yaşayacakları kötü olaylar karşısında daha abartılı tepki göstermelerine neden olduğu tespit edildi.

Diğer bazı ülkelerde yapılan araştırmaların da benzer sonuçlar ortaya koyduğu ve aile içinde şiddetin yaygın olduğu ülkelerde toplumun ortalama zeka düzeyinin de düştüğünün belirlendiği, bazı bilim adamlarının, zeka düzeyinin düşmesiyle ekonomik gelişmenin de bundan olumsuz etkilendiğine dikkat çektiği bildirildi.

0 yorum

Yorum Gönder