| 0 yorum ]

Çürükler, tartar, dişeti iltihabı ve sürekli tekrar eden diş rahatsızlıkları maalesef ağız bakımı ve diş sağlığına yeteri kadar önem vermediğimizi gösteren belirtiler. Yapılan bir araştırmada, tüketicilerin yüzde 50'si zaman bulamadığı için dişlerini düzenli olarak fırçalamadığını belirtiyor. Bu nedenler arasında diş macununun tadını sevmemek, diş fırçalamaya gerek görmemek, dikkatsizlik, unutkanlık ve hatta diş macunu ve fırçası gibi diş bakım malzemelerine sahip olmamak bulunuyor.

İhtiyaca göre diş macunu
Sadece yurtdışında değil, ülkemizde de diş macunları, özelliklerine göre büyük çeşitlilik gösteriyor. Hepsi formülleri ve etkileri ile birbirinden ayrılıyor. Dişleri beyazlatan, diş çürümelerine karşı koruyan, uzun süre ferahlık veya tam koruma sağlayan diş macunları farklı beklentilere sesleniyor.
Aslında sağlıklı dişler için alternatif çok, işlem basit: Uygun diş macunuyla düzenli olarak dişleri fırçalamak!

Hamilelikte dişlere dikkat!
Hamilelik döneminde kadınların tüm vücudunda olduğu gibi, dişlerinde de bir takım değişiklikler meydana geliyor. Diş taşı oluşumunu artıran bu değişimin temelini, hamilelik döneminde östrojen ve progesteron salgılarının artması oluşturuyor. Eğer önlem alınmazsa, diş taşları dişeti iltahabına neden oluyor. İltihaplanma sonucu dişeti kızarıyor, şişiyor, hassaslaşıyor ve sık sık kanama meydana geliyor. İltihaplanma, eğer müdahale edilmezse, ağız içinde kist oluşmasına yol açıyor. Bu kistler normalde kendiliğinden yok oluyor, ama çiğnemeyi ve dişlerin sağlıklı bir şekilde fırçalanmasını engellerse, diş hekimi operasyon kararı alabiliyor.
Hamilelik döneminde diş eti iltihaplanmasına karşı alınabilecek en etkin önlem, ağız ve diş sağlığına özen göstermektir. Bunun için dişleri günde en az iki kez ve mümkünse her yemekten sonra fırçalamak gerekir. Bu dönemde iyi beslenme elbette dişler için de önemli. Özellikle hamilelikte daha sağlıklı ve güçlü dişler için C ve B12 vitaminlerinin bol bol alınması gerekir.
Bunun yanı sıra, hamilelik döneminde diş hekimine daha sık kontrole gitmek, diş taşı oluşumuna erken müdahele edilebilmesini sağlar. Bu şekilde dişetlerinde olası bir iltihaplanmanın ve daha ileri boyutlarda
kist oluşumunun önüne geçilebilir.

Diş beyazlatma yöntemleri
Julia Roberts veya Claudia Schiffer gibi ünlüler kameralara gülümsediklerinde dişleri bembeyaz parlıyor.
Bu kişilerin diş bakımlarının sadece fırçalamakla sınırlı kalmadığını anlamak çok zor değil. İşin aslı, çok az insan doğuştan bembeyaz dişlere ve sağlıklı bir gülüşe sahip. 'İnci beyazı' dişler bile bazı alışkanlıklarımıza bağlı olarak beyazlığını zaman içinde yitirebiliyor. Sigara tüketimi, kahve, çay, kırmızı şarap veya kullandığımız ilaçlar dişlerimizde 'iz' bırakıyor.
Bunlara karşı en bilinen çözüm ise 'bleaching' yani 'diş beyazlatma yöntemi'. Bu yöntem; dişin yapısındaki renklenmelerin giderilmesini sağlıyor.

Uygulanan 2 bleaching yöntemi var:
# Diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanan ve 'office bleaching' olarak bilinen yöntemde dişlere yaklaşık yarım saat boyunca yüksek konsantre jel (karbamid peroksit) uygulanıyor. Bu alternatif yöntem kısa sürede çözüm almak isteyenler için ideal bir çözüm.
# Diş beyazlatmayı evde uygulamak isteyenler için dişçi, hastanın kendi diş yapısını model alarak bir kılıf hazırlıyor. Evde bu kılıfın içine diş hekiminin verdiği özel beyazlatıcı jel sürülüyor ve kişi kılıfı birkaç saatliğine ağzına takıyor. 'Home bleaching' olarak bilinen bu yöntem, hafif diş renklendirmelerinde, genellikle gece veya hafta sonları uygulanıyor. Başarılı olması için düzenli olarak yapılması gerekiyor.

0 yorum

Yorum Gönder