| 0 yorum ]

Beyin gelişimi, beyin problemleri, beyin sağlığı, beyin sorunları, beyin taraması, denetim bozukluğu, Manyetik Rezonans Görüntüleme, MR, MS, MS hastalığı, multipl skleroz, Multipl Skleroz hastalığı, zeka gelişimi, zeka sağlığı..

Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemiyle (MR) beyni tarayarak, halk arasında MS olarak da bilinen Multipl Skleroz hastalığının belirtilerini hastalık ortaya çıkmadan uzun yıllar önce tespit etmenin mümkün olabileceği belirtildi.


ABD’nin Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Darin Okuda, San Francisco kentinde baş ağrısı, migren gibi çeşitli sağlık sorunları sebebiyle beyin taramaları yapılmış 44 hasta üzerinde çalıştıklarına dikkat çekerek, bu kişilerden üçte birinde 5 yıl içinde MS hastalığının belirtilerinin ortaya çıktığını söyledi.

Okulda, 44 hastanın tamamında MS olan kişilerde görülen belirtiler olduğunu, MS’in gelişip gelişmediğini görmek için takip etmeye devam ettikleri bu hastaların yüzde 30′unda ortalama 5,4 yıl içinde MS belirtilerinin geliştiğini ifade etti.

Okulda, beyin anormallikleri olan insanlarda MS’e yakalanma riskinin ne olduğunu anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Beyin ve omurilik hastalığı olan MS, beynin görme, konuşma gibi fonksiyonlar üzerindeki denetim yeteneğini bozuyor. Dünyada 2,5 milyon kişinin MS hastalığından etkilendiği bildiriliyor.

0 yorum

Yorum Gönder